Environmental aspects of payment methods 

Published: 11. 11. 2024

Reading time: 4 minutes

Ochrana životního prostředí se stává prioritou pro řadu firem, které implementují ekologická řešení do svého každodenního provozu. Výjimkou není ani platební styk. V dnešní době je obchodníkům k dispozici řada udržitelných platebních metod, a to včetně ekologických platebních terminálů.

Udržitelný design platebních terminálů: Co to znamená?

Světovým lídrem v oblasti vývoje udržitelných platebních terminálů je francouzská společnost Ingenico. Terminály této značky, které jsou k dispozici i firemním klientům ČSOB, jsou vyráběny v souladu s normou ISO 14001 a s cílem minimalizovat jejich uhlíkovou stopu během celého životního cyklu. To zahrnuje zejména:

  • využívání udržitelných a recyklovaných výrobních materiálů z certifikovaných zdrojů,
  • využívání obnovitelných zdrojů energie při výrobě a distribuci terminálů,
  • snižování energetické náročnosti provozu terminálu,
  • využívání digitálních technologií snižujících spotřebu materiálů, např. digitálních účtenek, 
  • snadné opravy a prodlužování životnosti terminálů,
  • důslednou recyklaci

Digitální účtenky šetří papír a jsou praktické

Účtenky představují nezanedbatelnou ekologickou zátěž. Běžně dostupný termopapír, z něhož se vyrábí většina účtenek, totiž není možné kvůli obsahu zdraví škodlivých chemikálií recyklovat. Jejich produkce je přitom obrovská – dle průzkumu společnosti Ideasense se v Česku ročně vytiskne zhruba pět miliard účtenek, přičemž v koši do 5 minut od vystavení končí zhruba 90 procent z nich.

Jednou z možností, jak snížit ekologický dopad účtenek, je používat certifikovaný papír bez obsahu bisfenolu S, který lze recyklovat. Tím však nevyřešíte ekologickou stopu jejich výroby, distribuce a tisku. Optimálním řešením jsou tak digitální účtenky, které se obejdou zcela bez papíru.

Kromě minimálního dopadu na životní prostředí přinášejí digitální účtenky i řadu praktických výhod pro podniky i zákazníky:

  • Digitální účtenku zákazník jen tak neztratí a má ji kdykoli k dispozici pro případnou reklamaci či kontrolu.
  • Digitální účtenky mají na rozdíl od tištěných prakticky neomezenou životnost a jejich čitelnost se časem nesnižuje.
  • Obchodník nemá starost s doplňováním zásob papíru a inkoustu, což přináší i finanční úspory.
  • Účtenky jsou přehledně archivovány, což umožňuje jejich efektivnější zpracování pro potřeby účetnictví apod.

Digitální účtenky můžete také vystavovat například v aplikaci SoftPOS od ČSOB.

Bezhotovostní platby jsou udržitelnější

Bezhotovostní platební styk má řadu výhod pro obchodníky i jejich zákazníky – velký potenciál však má i v ochraně životního prostředí. Studie Nizozemské národní banky z roku 2018 ukázala, že uhlíková stopa nizozemských hotovostních plateb v roce 2015 byla 17 milionů kg ekvivalentu CO2 (CO2e). Největší dopad na životní prostředí má dle studie výroba mincí (32 %) a distribuce hotovosti (64 %), přičemž fáze distribuce zahrnuje spotřebu energie bankomatů i přepravu bankovek a mincí.

Při výrobě bankovek a mincí se navíc spotřebovává značné množství surovin, jako je bavlna, fólie a inkoust, měď, ocel, hliník, zinek, nikl a cín, o energetické náročnosti výroby nemluvě.

Přechod na bezhotovostní platby má tedy velký potenciál při snižování emisí skleníkových plynů i ochraně zdrojů. Implementací platební brány umožníte svým zákazníkům platit bezhotovostně, a tedy udržitelně. Se službou Platba na míru od ČSOB navíc můžete přijímat bezhotovostní platby i bez platební brány.

Vysloužilé platební terminály nezapomeňte řádně recyklovat

Terminály, podobně jako jiná elektronická zařízení, obsahují mnoho cenných a recyklovatelných materiálů, jako je měď, zlato, stříbro, plasty a jiné kovy, které lze použít k výrobě nových produktů. Recyklací platebních terminálů se významně snižuje potřeba těžby nových surovin a také emise skleníkových plynů.

Pokud již tedy váš terminál dosloužil a nelze jej opravit, vraťte jej výrobci nebo jej odneste do specializovaného sběru elektroodpadu.

Více podobných článků naleznete na pruvodcepodnikanim.cz.