Mobil jako platební terminál: mPOS terminál vs. SoftPOS

02. 01. 2024

Mobilem nemusíte jen platit, můžete s ním i platby přijímat. Všechny potřebné technologie obsahují modely i za pár tisíc korun. Stačí objednat službu, nainstalovat aplikaci a je to. Přečtěte si, co jsou to SoftPOS a mPOS platební terminály, co všechno umějí a jaký je mezi nimi rozdíl.

Kavárny, supermarkety nebo kamenné prodejny se bez standardních platebních terminálů jen tak neobejdou. I proto, že perfektně zvládají kontaktní platby kartou, mají spoustu pokročilých funkcí a zákazníci jsou na ně zvyklí. Existují ale i provozy, kde bezmála půlkilová krabička velikosti boty není zas tak praktická. Třeba jako řemeslník si jistě raději necháte volné ruce pro tašku s nářadím.

Právě pro živnostníky, lékaře, stánkaře, kurýry nebo taxikáře jsou tu mPOS a SoftPOS terminály. Řešení, která vám nezaberou na výdejním pultu ani v kapse prakticky žádné místo, takže si je můžete brát kamkoli. Dokonce i když vyrážíte nalehko. Jejich jádrem je váš osobní nebo pracovní mobil (případně i tablet), bez kterého se neobejdete tak jako tak.

mPOS a SoftPOS: Výhody a rozdíly

mPOS terminál vypadá jako tlačítkový mobil. Jen místo volání umí přijímat jak bezkontaktní, tak i kontaktní platby a ověřovat PIN. Připojíte ho bezdrátově přes Bluetooth k mobilu nebo tabletu, kde máte nainstalovanou speciální aplikaci a už můžete vyhlížet zákazníky.

SoftPOS není žádný hardware, „jen“ mobilní aplikace pro Android (iOS zatím nepodporujeme). Poté, co si ji stáhnete, nainstalujete a aktivujete, se váš mobil promění v bezkontaktní NFC platební terminál. Samotná platba není je možná trochu nezvyklá, ale stejně pohodlná jako u mPOS. Jen u plateb nad 500 Kč zákazníkovi musíte mobil podat, aby na něm mohl zadat PIN.

Jak vidíte, obě řešení mají spoustu společného. Hlavní rozdíl je v tom, že u mPOS sice potřebujete dva přístroje, placení je ale pohodlnější a pro zákazníky i srozumitelnější a důvěryhodnější. SoftPOS, tedy terminál v mobilu, je zase maximálně praktický pro podnikatele, kteří jsou neustále v pohybu a kasírování zákazníků se věnují maximálně párkrát denně.

A nevýhody? SoftPOS a mPOS slouží primárně k bezkontaktním platbám a kvůli absenci pokročilých funkcí ve všem klasické terminály nenahradí. A když vám klekne baterka, případně mobil zapomenete doma nebo ztratíte, zákazníkům nezbude než platit postaru hotovostí. Všechno zkrátka závisí na jediném přístroji.

Jak je to s účtenkami

SoftPOS a mPOS terminály neumějí tisknout papírové účtenky. Když ale o doklad máte zájem, bez problémů vám ho zvládnou poslat e-mailem.

Máte zájem? Nechte si spočítat nezávaznou nabídku

Pokud jste dočetli až sem, existuje dobrá šance, že mPOS nebo SoftPOS terminál přijde vhod i vám. Jasno ale budete mít teprve tehdy, až vám přijde naše nezávazná nabídka. V ní se dozvíte, na kolik vás přijímání karty vyjde a co od vás budeme potřebovat pro úspěšné zprovoznění. Počítat přitom můžete s tím, že naši kolegové vám všechno vysvětlí a ukážou.