Informace pro dopravní podniky v novém článku.

Do trafiky s drobnými? Kdepak. V MHD už se běžně platí kartou

Publikováno: 02. 01. 2024

Délka: 4 minuty čtení

Za pár let budeme svým dětem o papírových jízdenkách jen vyprávět. S podobnou nostalgií, jako vzpomínají naši dědečkové na parní lokomotivy. Dnes si do trafiky pro lístek chodí už jen lidé, kteří se nekamarádí s moderní technikou. My ostatní buď máme tramvajenku, nebo si vystačíme s mobilními aplikacemi a platebními kartami.

V Praze platíme mobilem za jízdenky už 15 let

V roce 2007 na Hradě seděl Václav Klaus, iPhone byl žhavá novinka a skupina Kabát se s písničkou Malá dáma marně snažila prosadit v Eurovizi. Jen málokdo si ale vzpomene na to, že pražská MHD tehdy slavně spustila SMS jízdenky. Službu, která v následujících letech zaznamenala stamilionové obraty.

Na tehdejší dobu šlo o supermoderní řešení: na dodnes funkční číslo 9020626 jste poslali SMS ve tvaru DPT, z mobilního tarifu nebo kreditu se vám strhlo 20 korun a do dvou minut jste mohli nasednout na tramvaj. Zpoždění 2 minuty je nastavené schválně, abyste si nemohli honem koupit jízdenku, teprve až zahlédnete revizora.

Na nezměněném principu fungují SMS jízdenky dodnes. Kromě Prahy si je pořídíte ještě v dalších 6 českých městech: Ústí nad Labem, České Budějovice, Ostrava, Plzeň, Liberec a Olomouc. Spousta lidí na ně na nedá dopustit, přestože už existují modernější způsoby – o těch si hned povíme.

Průkopníkem placení MHD kartou je Plzeň a Ostrava

Co se týče prvenství v placení MHD kartou, Pražákům vypálili rybník Plzeňáci, a to už v létě 2015.Právě plzeňská MHD byla jako první kompletně pokrytá od ČSOB dodanými validátory – automaty, ve kterých si koupíte jízdenku kartou. Jeden takový i dnes najdete v každém autobuse, tramvaji i trolejbusu západočeské metropole.

Zmínku si zaslouží také další velký projekt z naší dílny: Ostrava. Ta v roce 2016 představila systém „tap on tap off“ okoukaný ve světových metropolích. Funguje tak, že si kartou pípnete při každém nástupu a odpípnete při výstupu. Systém v průběhu dne sleduje, jak jezdíte, a teprve na konci dne si strhne peníze podle toho, jestli jste jezdili hodně nebo málo a sám vybere nejvýhodnější tarif.

Teď na konci roku 2023 se dá platit MHD kartou v 18 českých městech, provedení ale bývá různé. Například v hlavním městě najdete podobně jako v Plzni bezkontaktní terminály. Buď u vchodu do metra, nebo přímo v dopravních prostředcích. Na displeji sami zvolíte tarif, zaplatíte bezkontaktně a vytiskne se vám klasická papírová jízdenka.

Nechce se vám vytahovat kartu? Zkuste aplikaci

V Praze, Brně ale i v menších městech jako Cheb, Planá nad Lužnicí nebo Otrokovice si jízdenku na MHD koupíte v mobilní aplikaci. Existuje jich víc, vyzkoušejte ale třeba Dokapsy od ČSOB, ve které najdete vedle MHD jízdenek i parkování nebo evropské dálniční známky.

Nákup MHD jízdenky v aplikaci DoKapsy od ČSOB probíhá podobně, jako když nakupujete na e-shopu. Vyberete jedno z 10 měst a regionů, tarif, případně pásmo. Nakonec zaplatíte normálně online kartou přes platební bránu. A až skončí povinné zpoždění, jízdenka začne platit.

Chcete zákazníkům také nabídnout platby kartou? Obraťte se na nás

V ČSOB máme se zaváděním plateb kartou do veřejné dopravy spoustu zkušenosti. A to zdaleka nejen v Ostravě a Plzni, ale třeba také v Praze (tramvaje a autobusy), Ústí, Českých Budějovicích a Jihlavě. Platební terminály zdaleka nejen na jízdenky dodáváme jak do velkých firem jako jsou dopravní podniky nebo obchodní řetězce, tak do útulných kavárniček i jednotlivým živnostníkům. Pokud chcete také začít brát karty, vyplňte nám krátký nezávazný poptávkový formulář a my se vám brzy ozveme.